Megváltozott esküvői szokások - egy szolgáltató szemével

Az elmúlt másfél év sok - sok változást hozott minden szolgáltató életébe, legyen az pozitív vagy negatív: újragondolások, szokatlan megoldások sora került elő, ami egyébként üdítően is hat, ha közelebbről megvizsgáljuk. Az alábbi pár pontban összeszedtem, mik azok a változások, amit esküvői szolgáltató oldalról tapasztaltam az elmúlt időszakban.

1.       Rugalmasság

Korábban (ma már ezt mondjuk) elég egyszerű volt a helyzet: tegyük fel, hogy a lánykérést követően egy év múlvára kitűzték a párok az esküvő időpontját – maradt egy év mindent megtervezni, összerakni. Sima ügy. :) Egy idei nyári esküvő esetén nem valószínű, hogy ez volt a valóság: egyrészt a korlátozások miatt nem lehetett tudni mikor lehet megrendezni egy nagyobb létszámú lagzit – lehet, de szabad a pálya, de lehet, hogy nem sikerül megvalósítani. A szervezés, szolgáltatás – itt most az esküvői meghívóról és az esküvő napjára vonatkozó egyéb dekorról fogok tudni beszélni, mert ebben vagyok otthon ;) – oldalról ez extrém rugalmasságot és folyamatos készenléti állapotot jelentett. Rugalmasság alatt értem azt, hogy egy eredetileg 200 fősre tervezett rendezvény lecsökkent 100 főre, majd hónapok múlva 60 főre redukálódott. Sokszor nem gondolunk bele, de a meghívóban eleve szerepel a helyszín és a program, ami lehet, hogy külön oldal, de a meghívóval együtt érkezik a vendégekhez, így az is up to date kell, hogy legyen. Amíg nincs dátum, biztos helyszín és hogy ott pontosan mi is várja a vendégeket, addig nem érdemes kiküldeni/átadni a meghívó szettet. Az egész koncepció sokszor a meghívó designból indul – egy borkóstolós esküvőhöz kitalált illusztráció szett nem biztos, hogy jól passzol egy végül 10 főre csökkentett belvárosi modern állófogadáshoz. Minden mindennel összefügg.

 

2.       Biztonságos design

Nálam a letisztultabb, modern, finom vonalak a nyerők az utóbbi időben. Reflektálva a fenti gondolatokhoz: ez az a stílus, ami (szinte) mindenhez passzol. Finom virágok, pasztell színek – ezekkel nehéz mellélőni. A biztonságot szeretik a párok. Ha változik bármely eleme az esküvőnek, akkor is működőképes tud maradni az eredeti elképzelés és minimális változtatás belefér. A szépet, de nem kirívót, megfűszerezve egy – egy személyes történettel. Nem szoktam az év színeivel dolgozni kifejezetten, de amikor megjelenik minden évben a következő év színe, akkor szeretek eljátszani a gondolattal és egy kis öncélú játék után az eredményt mindig átfordítom a stílusomnak megfelelően – a márkámhoz illeszkedő vonalhoz. Igen: növények és finom színek, lágy vonalak.

https://www.brides.com/gallery/minimalist-wedding-decor-ideas

https://www.brides.com/gallery/minimalist-wedding-decor-ideas

 

3.       A kevesebb több

Itt nem az esküvő anyagi vonzataira gondolok, inkább arra, hogy a minőség kerül előtérbe. Inkább kevesebb lesz a meghívott, de figyelnek a minőségi elemekre. (Igen, ez nem jár feltétlenül alacsonyabb büdzsével, sőt.)  Egyre inkább látom, hogy olyan esküvői meghívóra vágynak a párok, ami önmagában egy alkotás: itthon még nem igazán szokás, de érdemes egy művészeti alkotásként gondolni a meghívó szettre is: egy olyan emlék lehet, amit az ifjú pár szívesen lát viszont a falon, dekorként. A tervezésnél nekem ez a fő célom.

 

4.       Összhang

Fontos a pároknak, hogy a meghívó kapcsolódjon a helyszínhez (stílusban, színben, formában bárhogy), a pár személyiségéhez, a közös történetüket mesélje el, elsősorban ne a vendégseregnek kedvezzenek, hanem saját maguknak, hiszen ez az ő napjuk. (Itt szeretném felhívni a figyelmet, hogy régóta szeretnék készíteni egy pizzázós esküvői bulihoz meghívókat.;) Várom a jelentkezőket! :)) Legyen a meghívóhoz illeszkedő minden apróság: a köszönőajándék, a dekor, az üdvözlőtábla, a menü, a névtáblák is stílusban, színben megegyező vagy kapcsolódó, és ez a sok részlet együtt mesélje el a pár közös sztoriját, ami szívesen felvállalnak.

 

https://www.justinemilton.com/blog/minimal-bridal-session

https://www.justinemilton.com/blog/minimal-bridal-session

5.       Természetközeliség

Valóban ez is változott: egyre többen kapcsolódunk a környezthez, vágyunk rá, hogy többet legyen része a mindennapjainknak a zöld, a levegő, az egyszerűbb(ség iránti vágy) – ez a helyszínválasztásban, a dekorban és a grafikában is megjelenik. A másik fontos eleme ennek a szempontnak a fenntarthatóság – az előbbi gondolattal szorosan összakapcsolódva: jobban figyelünk a környezetre, ezáltal arra is, hogy óvjuk. Fenntartható forrásból származó, újrahasznosított papírok, dekor vagy köszönőajándékok, amik az esküvő után is hasznos tárgyak maradhatnak - szuper opciók lehetnek. Erről biztosan írok még bővebben. ;)

 

Ez az öt változás, ami az utóbbi időben az esküvőkkel kapcsolatos munkát jellemezte a saját vállalkozásom esetében. Ha összegezni kellene a fentiek lényegét, akkor arra terelném a figyelmet, hogy picit lelassult a világ, jobban átgondoljuk a terveket, nem ugrunk fejest, gyorsan és azonnal, hanem időt adunk és megfontoltan hozunk döntést. Ez így az esküvői szolgáltatásokra is igaz volt az elmúlt évben és őszintén szólva egészen jól hangzik.